Companiile de minerit Bitcoin Riot Platforms și Hut 8 au dezvăluit miercuri, în rapoartele lor financiare privind rezultatele din trimestrul al treilea, vânzări substanțiale de Bitcoin, Riot lichidând peste 10.000 de BTC în cursul trimestrului pentru a-și finanța extinderea centrelor de date, iar Hut 8 vânzând criptomonede pentru a finanța răscumpărarea de acțiuni.
Riot vinde BTC de 750 mil. $, Hut 8 vinde 250 mil. $

Concluzii cheie
- Riot Platforms a vândut 10.599 BTC pentru 751,5 milioane de dolari în trimestrul al treilea, aducând vânzările sale din 2026 la 20.264 BTC în valoare de aproape 1,5 miliarde de dolari, pe măsură ce își redirecționează capitalul către infrastructura de inteligență artificială și centrele de date.
- Hut 8 a vândut 954 BTC pentru 74,8 milioane de dolari în trimestrul al treilea pentru a finanța răscumpărările de acțiuni, urmată de încă 2.148 BTC pentru 175,4 milioane de dolari în octombrie, totalizând aproximativ 250 de milioane de dolari în vânzări pe parcursul celor două perioade.
- Ambele companii miniere au raportat rezultate trimestriale mixte: Riot a generat venituri de 181,4 milioane de dolari și un profit net de 4 milioane de dolari, în timp ce Hut 8 a înregistrat venituri de 71,1 milioane de dolari și un profit net de 131,1 milioane de dolari, ambele companii dezvoltând proiecte majore de infrastructură pentru IA.
Companiile miniere de Bitcoin își vând deținerile
Riot a vândut 10.599 BTC pentru aproximativ 751,5 milioane de dolari în cele trei luni încheiate la 30 septembrie, ceea ce reprezintă mai mult de jumătate din cei 20.264 BTC pe care i-a vândut până acum în acest an. Compania a generat aproape 1,5 miliarde de dolari din aceste vânzări în primele nouă luni ale anului 2026, reducându-și dramatic rezervele de bitcoin pe măsură ce construiește infrastructura necesară pentru calculul bazat pe inteligență artificială.
Vânzările din al treilea trimestru au înregistrat o accelerare față de cele 5.887 BTC vândute pentru aproximativ 443 milioane de dolari în al doilea trimestru și cele 3.778 BTC vândute pentru 289,5 milioane de dolari în primul trimestru. Riot a încheiat luna septembrie deținând doar 2.418 BTC, în scădere față de 18.005 BTC la începutul anului.
Între timp, Hut 8 a vândut aproximativ 954 BTC pentru 74,8 milioane de dolari în timpul celui de-al treilea trimestru, pentru a finanța răscumpărările de acțiuni. Ulterior, compania a vândut încă 2.148 BTC pentru 175,4 milioane de dolari în octombrie, aducând vânzările sale combinate din cele două perioade la 3.102 BTC în valoare de aproximativ 250,2 milioane de dolari.
Spre deosebire de Riot, Hut 8 nu a raportat vânzări comparabile de bitcoin în numerar în primele două trimestre ale anului 2026. Activitatea sa anterioară privind activele digitale a inclus achiziții de bitcoin și transferuri pentru achitarea obligațiilor legate de echipamentele de minerit.
Vânzările celor două companii evidențiază strategii diferite de utilizare a rezervelor lor de criptomonede, Riot direcționând încasările către dezvoltarea infrastructurii, în timp ce Hut 8 folosește deținerile de bitcoin pentru a restitui capitalul acționarilor.
Riot a raportat venituri de 181,4 milioane de dolari în al treilea trimestru, în creștere cu 1% față de 180,2 milioane de dolari în aceeași perioadă a anului precedent. Veniturile din mineritul de bitcoin au scăzut la 116 milioane de dolari de la 160,8 milioane de dolari, în ciuda creșterii producției cu 16%, până la 1.637 BTC. Veniturile din centrele de date au atins 18,4 milioane de dolari, în timp ce veniturile din inginerie au urcat la 47 de milioane de dolari.
Compania a înregistrat un profit net de aproximativ 4 milioane de dolari, comparativ cu 104,5 milioane de dolari în aceeași perioadă a anului trecut. La sfârșitul lunii septembrie, compania deținea 950,2 milioane de dolari în numerar și bitcoin și a declarat că nu a atras capital propriu în cursul anului 2026.
Următorii pași pentru Riot și Hut 8
Riot a anunțat, de asemenea, un contract de închiriere pe 15 ani care acoperă o capacitate de calcul de 910 megawați la facilitatea sa din Corsicana, Texas, evaluată la aproximativ 28 de miliarde de dolari pe durata inițială a contractului. Inclusiv alte acorduri, compania are acum venituri contractate din centrele de date de aproximativ 38 de miliarde de dolari.
Hut 8 a raportat venituri de 71,1 milioane de dolari în al treilea trimestru, în scădere față de 83,5 milioane de dolari în aceeași perioadă a anului precedent, în timp ce profitul net atribuibil companiei a crescut de la 50,1 milioane de dolari la 131,1 milioane de dolari. Rezultatele sale trimestriale au beneficiat de un câștig substanțial neîncasat, legat de creșterea valorii activelor sale digitale.
Compania a raportat că deținea 16.787 BTC în cadrul operațiunilor sale consolidate la sfârșitul lunii septembrie, evaluate la aproximativ 1,4 miliarde de dolari, inclusiv deținerile asociate filialei sale American Bitcoin, deținută majoritar și susținută de familia Trump.
Hut 8 a evidențiat, de asemenea, progresele înregistrate în extinderea infrastructurii sale de inteligență artificială (AI), inclusiv comercializarea campusului Beacon Point și avansarea discuțiilor exclusive privind dezvoltarea unei capacități energetice de 1.300 megawați. Compania a obținut o linie de credit reînnoibilă în valoare de 1,07 miliarde de dolari și și-a extins autorizația de răscumpărare a acțiunilor la 1 miliard de dolari după încheierea trimestrului.
Raportul trimestrial al Riot indică faptul că vânzările sale de bitcoin ar putea continua. Compania a declarat că se așteaptă să vândă practic toți bitcoin-ii nou-minati pentru a finanța cheltuielile de dezvoltare și de exploatare, mai degrabă decât să-și reconstituie o rezervă considerabilă de criptomonede.
Companiile au înregistrat reacții extrem de diferite ale pieței la rapoartele lor de rezultate financiare publicate miercuri, acțiunile Riot (RIOT) crescând cu peste 12% și tranzacționându-se recent la 15,75 dolari, în timp ce acțiunile Hut 8 (HUT) au scăzut cu peste 21%, ajungând la un preț recent de 50,06 dolari.
Coinbase a declarat pe 4 noiembrie 2026 că peste 99% din activele clienților sunt păstrate în depozite offline de tip „cold storage”, subliniind măsurile sale de securitate.
Citește acum: Coinbase: 99% din activele clienților, la rece după atacul Binance de 6,3 mld $Acest articol a fost tradus din limba engleză cu ajutorul inteligenței artificiale. Versiunea originală în limba engleză este sursa autoritară; traducerile automate pot conține inexactități, în special în terminologia juridică și de reglementare.
Despre autor
SCRIS DEAndrew Hayward
Andrew este redactorul-șef executiv al Bitcoin.com News.


















